Simona Halep va juca in turul al 3-lea la US Open

Simona Halep este singura jucatoare romana de tenis care merge in turul al 3-lea la US Open, dintre toate cele treu care au jucat miercuri seara in ultimul Grand Slam al anului. A doua favorita de la New York a invins-o in doar 56 de minute pe slovaca Jana Cepelova, scor 6-2, 6-1 si o va intalni acum pe croata Mirjana Lucici-Baroni, numarul 122 mondial. Alexandra Dulgheru a obosit-o considerabil pe rusoaica Maria Sharapova, care a avut nevoie de set decisiv si peste doua ore si jumatate de joc pentru a e impune in fata ei cu 4-6, 6-3, 6-2. Sharapova ar putea-o intalni pe Simona Halep in faza sferturilor. Tot miercuri, Irina-Camelia Begu a iesit din lupta la fel de greu, depasita in 3 seturi de italianca Roberta Vinci. Joi seara si vineri dimineata vor mai juca la US Open si Monica Niculescu impotriva cehoaicei Strycova – plus Sorana Carstea contra unei alte adversare de top – canadianca Eugenie Bouchard.