Simona Halep – Serena Williams, în sferturi la Australian Open. Americanca își adjudecă primul set

În confruntarea Simona Halep – Serena Williams, în sferturi la Australian Open, americanca își câștigă game-ul de serviciu și își adjudecă primul set, care se încheie la 3-6.

Simona Halep , numărul 2 WTA, a reușit să se califice în sferturile de finală de la Australian Open, după ce a învins-o pe poloneza Iga Swiatek, cu 3-6, 6-1, 6-4, duminică, la Melbourne.

Serena Williams, numărul 11 WTA,  s-a calificatîn sferturile competiției după ce a trecut în optimi de Aryna Sabalenka, numărul 7 mondial, cu 6-4, 2-6, 6-4.

Halep şi Williams s-au mai întâlnit de 11 ori până acum, iar ultima victorie i-a aparţinut sportivei noastre, scor 6-2, 6-2, în finala turneului de la Wimbledon, din 2019. În schimb, Serena Williams câștigase, până la meciul de marți de la Australian Open, 9 din cele 11 meciuri jucate împotriva Simonei Halep.