Simona Halep s-a retras de la New Haven

Lidera tenisului mondial, Simona Halep a renunțat până la urmă la turneul WTA de la New Haven.

Ea și-a anunțat decizia printr-un mesaj postat pe Twitter, iar organizatorii competiției americane cu premii de 800.000 de dolari informează că motivul oficial este o accidentare la tendonul lui Ahile de la piciorul drept.

Simona vine după două săptămâni foarte intense, în care a câștigat titlul la Montreal și a jucat finala la Cincinnati, unde programul a fost perturbat de ploaie și a fost nevoită să joace și 3 meciuri în 48 de ore.

Ea era principală favorită și urma să intre direct în optimile de finală, fază în care s-ar fi putut întâlni cu Ana Bogdan.
Aceasta a fost însă eliminată în primul tur de Camila Giorgi din Italia, scor 6-3, 6-2.

Ana Bogdan, numărul 74 WTA, venită din calificări, a cedat într-o oră și 16 minute de joc în fața adversarei de poziția a 45-a, care după retragerea Simonei Halep va avansa direct în sferturile de finală la New Haven.