Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Wuhan

Principală favorită a competiției, românca s-a impus fără probleme în meciul de debut, 6-2, 6-1 în fața rusoaicei Anastasia Pavlicenkova, numărul 32 mondial.

A fost a șasea victorie a Simonei în tot atîtea întîlniri directe cu Pavlicenkova.

Pentru accederea în faza sferturilor de finală Halep o va întîlni în premieră pe britanica Johanna Konta, jucătoare venită din calificări. Meciul este programat miercuri, în jurul orei 13.30, ora României.

Irina-Camelia Begu și Monica Niculescu s-au oprit în schimb în runda secundă a turneului de la Wuhan.

Begu a fost învinsă de finalista de la US Open, Roberta Vinci, 6-4, 6-3, în timp ce Niculescu a cedat în fața Carlei Suarez Navarro. Jucătoarea spaniolă – a 7-a favorită – a revenit după ce a pierdut primul set la 5 și s-a impus cu 6-3, 6-4, la capătul a două ore și 40 de minute de joc.

Irina Begu și Monica Niculescu își continuă parcursul de la Wuhan în turneul de dublu. Perechea celor două românce a trecut de runda inaugurală după o victorie în super-tie break în fața cuplului chinez Yi-Fan Xu/Saisai Zheng.