Simona Halep este perturbată de ploaie și la Cincinnati

Simona Halep va trebui să joace și joi seară, tot în turul al 2-lea de la Cincinnati.

Meciul liderei mondiale cu australianca Ajla Tomljanovic a fost întrerupt joi dimineață, în setul al 3-lea, din cauza ploii, și va fi reluat abia joi seară, după ora 20:00.

Partida a început după ora 3:00 ora României, Simona a pierdut primul set cu 4-6, l-a câștigat pe următorul cu 6-3, iar în “decisiv” conducea cu 4-3, când arbitrul a oprit întâlnirea.

Dacă va câștiga, Halep va întâlni apoi o altă australiancă, pe Ashleigh Barty, numărul 16 WTA, vineri dimineață după ora 4:00.

Competiția feminină de la Cincinnati are premii totale de două miloane 900.000 de dolari.

La masculin, unde turneul din Ohio are premii de 5 milioane 700.000 de dolari, Maris Copil a fost învins greu de Marin Cilic.

Românul de pe poziția a 92-a ATP a cedat în 3 seturi: 6-7, 6-4, 6-4, contra croatului de pe locul al 7-lea mondial.

Meciul a durat două ore și 17 minute și Copil a servit 16 ași. Aradeanul a rămas cu un cec de 37.000 de dolari și 55 de puncte în ierarhia profesionistă.