Simona Halep este în optimi la Washington

Jucătoarea română de tenis aflată pe locul al 2-lea WTA și principală favorită a competiției americane, a învins-o cu 7-6, 6-0, pe reprezentanta gazdelor – Sloane Stephens, ajunsă pe poziția a 957-a WTA, după un an de absență cauzată de o accidentare gravă la picior.

Halep a făcut primul break la 2-1 în primul set, dar americanca a revenit cu un rebreak. S-a mers “cap la cap” până în tie-break, unde Simona s-a impus cu 7-3, după 55 de minute.

Stephens a cedat moral lupta în setul secund, pe care l-a pierdut la zero, într-o o oră și 20 de minute de la începutul partidei.

Halep o va întâlni acum în premieră pe columbianca Mariana Duque Marino, locul 115 WTA.

Calificarea în manșa a 2-a i-a adus un cec de 3.420 de dolari și 30 de puncte WTA, iar turneul de la Washington are premii totale de 250.000 de dolari.