Simona Halep este în optimi la Australian Open, după cel mai greu meci al carierei

Lidera clasamentului feminin în tenisul profesionist, Simona Halep s-a calificat la finalul unui meci-maraton, cu final dramatic, în optimile primului Grand Slam al anului.

Ea a învins-o foarte greu, in 3 seturi, pe americanca Lauren Davis, numărul 76 WTA.

Românca a pierdut primul set cu 4-6, l-a câștigat pe al 2-lea cu 6-4, iar decisivul a ajuns la scorul de 6-6, când învingătoarea se decide la o diferență de două game-uri. Simona s-a impus până la urmă cu 15-13, după 3 ore și 50 de minute de joc și după ce a servit de 7 ori pentru a închide partida.

La scorul de 11-10, americanca a ratat și ea 3 mingi de meci, apoi a cerut intervenția medicului, pentru o rană la un deget al piciorului.

Lauren Davis se numără printre puținele jucătoare din circuit mai scunde decât Halep, ea având o înălțime de doar 1,57 m.

Amintim, tot sâmbătă dimineață, Ana Bogdan a fost eliminată în manșa a 3-a de o altă americancă, Madison Keys, numărul 20 mondial.