Simona Halep este din nou la un singur pas de primul loc mondial

Cea mai valoroasă jucătoare de tenis a momentului – Simona Halep a ajuns din nou la doar o victorie de primul loc în ierarhia mondială.

Singură contra-candidată a ei la această poziţie, ucraineanca Elina Svitolina a fost eliminată în sferturile turneului de la Beijing de Caroline Garcia, după un meci “maraton”.

Franţuzoaica de pe locul al 15-lea WTA a câştigat în trei seturi extrem de disputate: 6-7, 7-5, 7-6, după 3 ore şi 26 de minute de joc. Garcia o va întâlni în semifinale pe cehoaica Petra Kvitova, care a trecut cu 6-3, 6-4, de conaţionala ei, Barbora Strycova.

Elina Svitolina, numărul 3 WTA ar fi putut ajunge pe primul loc mondial dacă ar fi câştigat competiţia din China.

Amintim, în cealaltă semifinală, Simona Halep va juca sâmbătă dimineaţă, în jurul orei 9:30, cu Jelena Ostapenko, cea care a învins-o în finală de la Roland Garros.

Dacă va câştiga, Simona va deveni prima româncă pe primul loc în clasamentul mondial al tenisului profesionist.