Simona Halep, eliminată în optimi la Wuhan

Simona Halep a mai înregistrat o contraperformanță în sezonul asiatic din pregătirea Turneului Campioanelor.

După eliminarea prematură de la Guangzhou, a doua jucătoare a lumii s-a oprit în optimile turneului Premier 5 de la Wuhan, după o cădere inexplicabilă în partida cu britanica Johanna Konta.

Românca a pierdut primul set la 3, apoi l-a câștigat pe următorul la același scor. În decisiv, a condus cu 5-1, însă nu a mai luat niciun game, iar jucătoarea aflată pe locul 66 mondial s-a impus în cele din urmă cu 7-5.

Partida a durat două ore și 18 minute.

Johanna Konta va juca pentru accederea în semifinale cu Venus Williams, care a eliminat-o, în două seturi, pe spaniola Carla Suarez Navarro.

Ȋn competiția de dublu de la Wuhan, perechea româncelor Irina-Camelia Begu și Monica Niculescu a ajuns în faza sferturilor de finală, după o victorie 6-2, 6-2 în fața cuplului Caroline Garcia/Katarina Srebotnik.