Simona Halep, eliminată în optimi la Roland Garros

Românca a cedat până la urmă cu 3-6, al 2-lea set în fața australiencei Samantha Stosur, cu care a început să joace încă de duminică. Partida s-a oprit atunci din cauza ploii la scorul de 5-3 pentru Halep în primul set și s-a reluat abia marți, fiindcă luni nu s-a putut disputa niciun meci – tot din cauza vremii nefavorabile.

Marți, la prânz, Stosur și-a adjudecat primul set la tail-break. La scorul de 3-2 în setul secund, ploaia a început din nou și jucătoarele au intrat încă odată la vestiare.

În fine, Simona nu a mai reușit apoi să își găsească ritmul, a servit slab și a returnat neinspirat, pierzând cu 3-6.

Aflată pe poziția a 24-a WTA, Samantha Stosur ar putea-o întâlni acum în sferturi pe a doua favorită a Grand Slam-ului de la Paris-Agnieszka Radwanska.

Simona Halep a fost finalistă la Roland Garros în 2014, iar acum a rămas cu un cec de 173.000 de euro și 240 de puncte WTA.