Confidenţialitate


Silvicultorii protestează în Piața Victoriei după scăderea salariilor cu 25%. Câțiva dintre ei se întâlnesc la prânz cu reprezentanți ai Guvernului pentru negocieri | AUDIO


Silvicultorii protestează în Piața Victoriei după scăderea salariilor cu 25%. Câțiva dintre ei se întâlnesc la prânz cu reprezentanți ai Guvernului pentru negocieri | AUDIO

Silvicultorii protestează miercuri în Piața Victoriei din București, nemulțumiți de tăierea salariilor și de modificarea Statutului personalului silvic. 25.000 de silvicultori ar fi fost afectați de decizia guvernanților, adică le-au fost anulate numeroase drepturi, potrivit Federației Sindicatelor din Silvicultură. Pe de altă parte, Guvernul a transmis că bonusurile pe care le primeau angajații din silvicultură la pensionare erau „nerușinate”.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Sindicatele din silvicultură protestează în Piața Victoriei pentru a-și exprima nemulțumirile față de deciziile guvernanților de a diminua salariile angajaților cu 25%, potrivit Federației Silva.

De altfel, săptămâna trecută a fost aprobată o ordonanță de urgență prin care angajații din silvicultură nu vor mai beneficia, de o primă echivalentă cu minim cinci salarii brute pe ultima lună de activitate. A fost limitat și dreptul de a primi gratuit lemn de foc.

Și aceste decizii sunt contestate de protestatari, pe care le numesc „abuzive”.

Pe de altă parte, ministrul Mediului – Mircea Fechet – a declarat că bonusurile pe care le primeau silvicultorii erau „nerușinate”, care au costat aproape 200 de milioane de lei numai în doi ani.

Liderul sindicaliștilor – Silviu Geană – a spus că la prânz o delegație formată din 10 protestatari vor avea o întâlnire cu reprezentanții Guvernului pentru a negocia.

Sursa foto: Facebook / Federația SILVA

Citește și: 4 grupări care furnizau droguri deținuților, destructurate de DIICOT Reșița. Cum ajungeau substanțele psihoactive în 2 penitenciare din țară | AUDIO


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare