Serbia a castigat aurul european la polo dar l-a pierdut la handbal masculin

Nationala de polo a Serbiei este campioana europeana. Poloistii plavi au castigat finala cu Muntenegru, scor 9-8, iar locul al 3-lea a fost ocupat de Ungaria, care a cucerit bronzul trecand cu 12-9 de Italia in finala mica. Amintim, la competitia continentala din Olanda, nationala Romaniei s-a clasat pe locul al 8-lea si s-a calificat la turneul pre-olimpic din aprilie, la Edmonton, unde daca va termina in primele 4 va obtine biletele pentru Olimpiada de la vara. La Londra vor merge sigur Serbia, Ungaria, Italia si Croatia, care si-au asigurat calificarea la Campionatul Mondial din China.Dupa victoria lui Novak Djokovici la Australian Open si aurul european la polo, Serbia a avut si un motiv de tristete: a pierdut finala Campionatului continental de handbal masculin.

Competitia a fost gazduita chiar la Belgrad, iar sarbii au fost invinsi cu 21 la 19 de Danemarca. Nordicii au condus autoritar meciul, iar cel mai bun marcator al lor a fost Hansen cu 9 goluri. Ei si-au asigurat astfel prezenta la Olimpiada de la Londra.

Bronzul european le-a revenit handbalistilor croati care au invins in finala mica Spania cu 31-27.