Semifinalistele Europa League

Aseară, s-au decis semifinalistele Europa League.

AC Fiorentina, cu portarul Ciprian Tătăruşanu rezervă, s-a calificat după ce a învins-o, cu 2-0, acasă, pe Dinamo Kiev, cu care în turul sferturilor remizase, 1-1.

Gomez a marcat înaintea pauzei, iar tabela a închis-o Vargas, în al 4-lea minut din prelungiri. Ucrainienii au jucat cu un om în minus din minutul 40, când Lens a fost eliminat.

Deţinătoare a trofeului, FC Sevilla merge mai departe după 2-2 la Zenit Sankt Petersburg. Ruşii pierdusera turul din Spania, cu 1-2, au condus acum cu acelaşi scor, dar Gameiro le-a spulberat visul calificării, egalând în minutul 85.

Tot 2-2 s-a terminat şi intalnirea dintre Napoli şi Wolfsburg, însă italienii s-au calificat graţie victoriei din prima manşă, 4-1.

Dnepr Dnepropetrovsk, la care fundaşul Alex Vlad a rămas şi el pe banca, s-a calificat la limita, 1-0, cu FC Bruges, după ce în Belgia remizase, 0-0. Golul a venit de la Şahov abia în minutul 82.

Tragerile la sorţi pentru Europa League şi Liga Campionilor sunt programate astăzi, după ora 13.00.