Confidenţialitate


Șefa agenţiei sanitare europene: Coronavirusul ar putea rămâne “printre noi”


Șefa agenţiei sanitare europene: Coronavirusul ar putea rămâne “printre noi”

Omenirea trebuie să fie pregătită pentru eventualitatea în care coronavirusul SARS-CoV-2 va rămână “printre noi” multă vreme de acum înainte, a avertizat, vineri, directorul Centrului European de Prevenire şi Control al Bolilor.

Andrea Ammon a făcut apel la menținerea restricţiilor pe continent.

“Acum, [coronavirusul – n. red] pare să fie mai probabil să rămână” decât să dispară, a declarat şefa ECDC. “Pare foarte bine adaptat la oameni. Deci, trebuie să ne pregătim pentru eventualitatea ca el să rămână printre noi”, a precizat ea.

“Nu ar fi primul virus care rămâne printre noi pentru totdeauna”, a mai spus şefa agenţiei sanitare europene, cu sediul la Stockholm.


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: A fost adoptat un memorandum pentru renegocierea finală a PNRR

Învestirea Guvernului Veștea, în linie dreaptă. Urmează ședința plenului reunit

Relația politică dintre PSD și AUR alarmează instituțiile europene. Daniel Buda: „Unul dintre cele mai periculoase momente de…

Alexandru Rogobete urmează să se întoarcă la șefia Ministerului Sănătății. Ce măsuri propune | AUDIO

Marian Neacșu, despre negocierile dintre Veștea și Simion: Cred că este o decizie corectă

Peiu anunță că se retrage din conducerea AUR dacă Simion decide să voteze învestirea Guvernului Veștea:

George Simion, după întâlnirea cu premierul desemnat: Suntem dispuși să facem eforturi. Condiția impusă președintelui

Adrian Veștea, după negocierile cu George Simion: Mergem mai departe cu învestirea

UE alocă peste 56 de milioane de euro fermierilor afectați de fenomene meteo extreme din cinci state. România,…

Siegfried Mureșan, după ce Veștea a anunțat că va merge la sediul AUR: „România nu are nevoie de…