Confidenţialitate


Şedinţă extraordinară de guvern pentru aprobarea proiectului privind pensiile magistraţilor. Guvernul va începe procedura de angajare a răspunderii pentru a nu pierde bani europeni | AUDIO


Şedinţă extraordinară de guvern pentru aprobarea proiectului privind pensiile magistraţilor. Guvernul va începe procedura de angajare a răspunderii pentru a nu pierde bani europeni | AUDIO

Sursa foto: Guvernul României

Şedinţă de guvern extraordinară astăzi pentru aprobarea proiectului privind pensiile magistraţilor. Palatul Victoria așteaptă oficial avizul Consiliului Superior al Magistraturii. Plenul CSM, reunit ieri, a avizat negativ proiectul de lege pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu. Astăzi este termenul limită pentru adoptarea reformei. România riscă să piardă 230 de milioane de euro, bani europeni acordați prin Planul Național de Redresare și Reziliență. 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

O şedinţă de guvern extraordinară pentru aprobarea proiectului privind pensiile magistraţilor ar urma să aibă loc astăzi după ce avizul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) va fi comunicat formal.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu: Pentru a porni practic întreaga procedură de angajare a răspunderii Guvernului, nu poate avea loc fără acest aviz formalizat”.

După adoptarea în Guvern, urmează angajarea răspunderii în Parlament – săptămâna viitoare, marți.

Avizul CSM este consultativ. Nu există niciun conflict între puterea judecătorească și cea executivă, a spus după vot, Claudiu Sandu, până ieri vicepreședintele Consililiului Superior al Magistraturii.

Fostul vicepreședinte CSM, Claudiu Sandu: „Ar trebui să vă întrebați dacă vreți să fiți judecat de un judecător de 65 de ani”

„Magistrații sunt cetățeni, ca oricare alții. N-am avut niciodată o problemă cu ieșirea la pensie la 65 de ani. Deși ar trebui să vă întrebați dumneavoastră ca cetățean dacă vreți să fiți judecat de un judecător de 65 de ani”, a declarat fostul vicepreședinte CSM, Claudiu Sandu. 

Noul proiect de lege privind pensiile de serviciu ale magistraţilor a fost pus săptămâna trecută în procedură de transparenţă decizională, iar CSM avea termen 30 de zile pentru a da un aviz consultativ.

Ca să nu pierdem banii europeni din PNRR, întrucât termenul pentru adoptarea reformei era astăzi, mai avem o șansă, susține purtătorul de cuvânt al Guvernului – Ioana Dogioiu – care a precizat că astăzi începe procedura de angajare a răspunderii.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu: „Poate că, în timpul evaluării, legea va intra în vigoare”

„Urmează cele două luni de evaluare a îndeplinirii jaloanelor și criteriilor pe care le va comunica Ministerul Fondurilor Europene. Va începe procedura de angajare a răspunderii prin adoptarea proiectului. Poate că, în timpul evaluării, legea va intra în vigoare. Va fi un proces de negociere, de discuții cu Comisia Europeană”, a mai spus Ioana Dogioiu.

Proiectul inițial elaborat de Guvern a fost declarat neconstituționat de către CCR.

Noul proiect prevede că pensia magistraților va fi egală cu media indemnizațiilor brute din ultimii cinci ani, dar nu mai mult de 70% din ultimul salariu net. În plus, vârsta de pensionare va crește la 65 de ani, dar va exista o perioadă de tranziție de 15 ani până se va ajunge la această vârstă.


Ultimele stiri
Volodimir Zelenski și Olena Zelenska au ajuns la București pentru participarea Summitului B9. Prima Doamnă a Ucrainei se…

Copilul de cinci ani din Sibiu, dat dispărut luni, a fost găsit în viață | VIDEO

România în Direct. Summitul B9: Mai putem plăti Ucraina pentru pacea din Europa?

Salariul mediu, aproape de 6000 de lei. Domeniile în care se câștigă cel mai mult | AUDIO

Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO