Confidenţialitate


Școlile vor putea instala camere de supraveghere audio-video pentru siguranță | AUDIO


Școlile vor putea instala camere de supraveghere audio-video pentru siguranță | AUDIO

Școlile vor putea instala camere de supraveghere audio-video pentru siguranță, a decis azi Comisia pentru învățământ din Camera Deputaților, unde se discută modificările pentru învățământul preuniversitar.

Școlile trebuie să respecte, însă, regulamentul privind protecția datelor personale, iar camerele video din clase pot funcționa doar cu acordul majorității părinților .

Președintele Federației Naționale a Părinților, Iulian Cristache spune că decizia este una corectă în condițiile în care cazurile de violență la ore au crescut alarmant în ultima perioadă:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Încă sunt școli care ascund gunoiul sub preș ca să nu se raporteze la inspectorat. Susținem acest lucru la nivelul orelor de curs cu un regulamet foarte clar. Noi urmărim interesul întregului sistem. Peste tot unde ne ducem, mall-uri, benzinării, pe stradă, sunt camere de supraveghere”

Înregistrările vor fi confidențiale și vor putea fi văzute doar de părinți și elevii majori au mai decis membri comisiei. Ieri, aceeași comisie a decis și că un elev care creează probleme la școală poate fi exmatriculat, însă doar după parcurgerea unei proceduri disciplinare în cadrul căreia elevul poate să se apere.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Nu trebuie să avem temeri că exmatricularea intervine pentru lucruri minore sau din pixul unui director care vrea să se răzbune. Intervine doar pentru abateri repetate, cu un nivel de violență mare sau abateri cu iz penal și elevii au drept de reînscriere. Rolul nostru este să-i reabilităm” mai spune președintele Federației Naționale a Părinților, Iulian Cristache.

Dezbaterile pe legea învățământului preuniversitar s-au oprit azi, în jurul orei 12:00. Deputații nu s-au pus de acord în ceea ce privește modalitatea de efectuare a școlii din spital și modul de predare pentru mamele minore. Ministrul Educației, Ligia Deca, a cerut să analizeze amendamentele depuse de USR pe această temă.

Comisia va relua discuțiile luni dimineață.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Sindicatele din educație anunță proteste săptămâna viitoare | AUDIO


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…