Două cutremure s-au produs miercuri dimineață în județele Satu Mare și Buzău
Sursa foto: Shutterstock
Două cutremure s-au produs miercuri dimineață în România. Primul a avut loc în județul Satu Mare și a avut magnitudinea 4, iar cel de-al doilea a avut loc jumătate de oră mai târziu, în județul Buzău, unde magnitudinea înregistrată a fost de 3,3, potrivit datelor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
Un cutremur mediu cu magnitudinea 4 s-a produs miercuri dimineaţa, la ora 7:57, în judeţul Satu Mare. Seismul a avut loc la adâncimea de cinci kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: 22 km sud-est de Satu Mare, 34 km vest de Baia Mare, 55 km nord de Zalău.
Ulterior, un nou cutremur, cu magnitudinea 3,3 pe Richter, s-a produs miercuri dimineaţa, la ora 8:31, în judeţul Buzău, potrivit datelor publicate de INCDFP.
Seismul a avut loc la adâncimea de 122,5 kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: 51 km nord-vest de Buzău, 52 km vest de Focşani, 68 km sud-est de Sfântu-Gheorghe, 73 km est de Braşov şi 79 km nord-est de Ploieşti.
În luna octombrie, în România s-au produs 13 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2 şi 4 pe scara Richter.
Cele mai mari seisme din acest an, ambele de 4,4 pe Richter, au avut loc pe data de 13 februarie în judeţul Buzău, respectiv pe 11 mai în judeţul Vrancea.
Anul trecut, cel mai important cutremur a avut magnitudinea 5,4 şi s-a produs în judeţul Buzău pe 16 septembrie.




