Rusia s-a calificat în optimile Cupei Mondiale

Naționala țării gardă a Cupei Mondiale, Rusia este prima calificată în optimile competiției.

La Sankt Petersburg, rușii au învins cu 3-1 Egiptul și au adunat 6 puncte, după ce în prima etapă a Grupei A trecuseră cu 5-0 de Arabia Saudită.

Golurile Rusiei au fost marcate de Fathy – autogol în minutul 47, Cheryshev în minutul 59 și Dzyuba în minutul 62, iar onoarea africanilor a fost salvată în minutul 73 de vedeta lui FC Liverpool, Mohammed Salah, care a transformat un penalty acordat de arbitru după ce a consultat asistența video.

În următorul meci al Grupei A, Uruguay va întâlni Arabia Saudită miercuri, de la ora 18:00, la Rostov.

Amintim, tot marți s-au mai înregistrat două surprize la Cupa Mondială. În Grupa H, Japonia a învins Columbia cu 2-1 și Senegal a trecut cu același scor de Polonia.