Rusia – România: 1-0 în amicalul de la Groznâi

Echipa națională de fotbal a pierdut cu 0-1 amicalul cu Rusia, ultimul meci al “tricolorilor” din acest an.
Partida s-a disputat la Groznâi cu stadionul plin, iar golul a fost marcat în prelungiri, când Ozdoev a trimis mingea în plasă după o bâlbâială în careul lui Costel Pantilimon. Rusul s-a aflat însă într-un offside pe care arbitrul din Belarus nu l-a semnalizat.
Selecționata pregătită de Christoph Daum a avut o ocazie mare în prima parte, când Dorin Rotariu a scăpat singur cu Akinfeev și a tras peste poartă.
Deasemenea, în minutul 70 România trebuia să primească un penalty, după ce Florin Andone a fost tras de mână în colțul careului, iar arbitrul a lăsat jocul să continue. Christoph Daum a făcut doar patru schimbări prima în minutul 66, când Steliano Filip l-a înlocuit pe Latovlevici. Până la final i-a mai folosit pe Adi Popa, Nedelcu și Ţîru.

Echipa națională va juca următorul meci la 26 martie, la București, cu Danemarca, în grupa de calificare la Cupa Mondială din 2018.