Rusia – România: 1-0 în amicalul de la Groznâi

Echipa națională de fotbal a pierdut cu 0-1 amicalul cu Rusia, ultimul meci al “tricolorilor” din acest an.
Partida s-a disputat la Groznâi cu stadionul plin, iar golul a fost marcat în prelungiri, când Ozdoev a trimis mingea în plasă după o bâlbâială în careul lui Costel Pantilimon. Rusul s-a aflat însă într-un offside pe care arbitrul din Belarus nu l-a semnalizat.
Selecționata pregătită de Christoph Daum a avut o ocazie mare în prima parte, când Dorin Rotariu a scăpat singur cu Akinfeev și a tras peste poartă.
Deasemenea, în minutul 70 România trebuia să primească un penalty, după ce Florin Andone a fost tras de mână în colțul careului, iar arbitrul a lăsat jocul să continue. Christoph Daum a făcut doar patru schimbări prima în minutul 66, când Steliano Filip l-a înlocuit pe Latovlevici. Până la final i-a mai folosit pe Adi Popa, Nedelcu și Ţîru.

Echipa națională va juca următorul meci la 26 martie, la București, cu Danemarca, în grupa de calificare la Cupa Mondială din 2018.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS