Confidenţialitate


România va trimite Ucrainei al 23-lea pachet de ajutor militar. Anunțul a fost făcut de Denis Șmîhal, ministrul ucrainean al Apărării | AUDIO


România va trimite Ucrainei al 23-lea pachet de ajutor militar. Anunțul a fost făcut de Denis Șmîhal, ministrul ucrainean al Apărării | AUDIO

Sursa foto: Facebook/ Ionut Mosteanu

România va trimite Ucrainei al 23-lea pachet de ajutor militar. Anunțul a fost făcut de Denis Șmîhal, ministrul ucrainean al Apărării, care s-a întâlnit astăzi, la Kiev, cu omologul său român, Ionuț Moșteanu. Oficialul ucrainean nu a dat detalii despre ce este vorba, dar a precizat că România va continua instruirea piloților pe F-16 și sprijinul pentru apărarea antiaeriană.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Kievul și Bucureștiul au convenit să-și intensifice coordonarea forțelor aeriene și să dezvolte proiecte comune prin mecanismul european SAFE. Acesta ar putea include inclusiv producția de drone, se arată într-o postare pe Facebook a ministrului ucrainean al Apărării.

La rândul său, ministrul român al Apărării, Ionuț Moșteanu, a scris pe Facebook după întâlnirea cu omologul ucrainean că România va continua să fie alături de Ucraina, dar și că țara noastră se va implica în reconstrucția Ucrainei și întărirea securității la Marea Neagră.

Un alt subiect discutat a fost aderarea României la inițiativa PURL, care prevede furnizarea de arme americane Ucrainei.

Presa ucraineană, preluând declarații ale premierului Ilie Bolojan, dintr-un interviu de săptămâna trecută, subliniază că România ar putea să pună la dispoziția NATO baze militare în cadrul garanțiilor de securitate pentru Ucraina și că există cereri pentru dislocarea avioanelor F-35 americane în România, ca parte a garanțiilor de securitate pentru Ucraina.


Ultimele stiri
Sindicatele reclamă că majorarea salariului minim anunțată pentru 2026 „este o aroganță a Guvernului”. Liviu Apostoiu: 10% inflație,…

Cristian Pîrvulescu, despre decizia Coaliției de a crește salariul minim în 2026: „Se vede că șantajul simplu cu…

Salariul minim brut ar urma să crească la 4.325 de lei brut de la 1 iulie 2026 |…

Proiectul „My voice, my choice”, care le va permite femeilor din UE să facă avort gratuit într-un alt…

Piața Victoriei. Cine mai controlează, de fapt, puterea și cât de solidă mai este democrația românească? Invitat este…

Cantităţile de deşeuri cresc cu până la 30% în perioada sărbătorilor de iarnă, arată o analiză | AUDIO

Importurile de gaze rusești vor fi eliminate din UE, până la finalul lui 2027. Noua lege urmează să…

Fake news privind demolarea unor baraje din țară la comanda UE, dezmințit de Apele Române. La ce se…

Fostul ministru PSD al Transporturilor, Răzvan Cuc și omul de afaceri Cătălin Bușe, arestați preventiv pentru 30 de…

Ministrul Economiei contestă amenda pe care i-a dat-o AMEPIP „pe persoană fizică”, după ce a cerut numirea unui…