România – Anglia: 4-2 la CE de tineret

Echipa națională de tineret a învins cu 4-2 reprezentativa Angliei la Campionatul European sub 21 de ani și și-a asigurat în mare măsură calificarea în semifinalele competiției găzduite de Italia și San Marino.

“Tricolorii mici”, pregătiți de Mirel Rădoi au deschis scorul în minutul 75 dintr-un penalty scos de Florinel Coman și transformat de George Pușcaș.

Englezii au egalat imediat prin Gray, apoi Ianis Hagi a readus avantajul în minutul 85. Britanicii au egalat din nou, prin Abraham în minutul 87, însă finalul i-a aparținut lui Florinel Coman, care a punctat de două ori, ultimul gol marcat în prelungiri cu un șut plasat la vinclu din afara careului.

România are acum 6 puncte, după ce a învins și Croația cu 4-1 și este mare favorită la calificare, în timp ce Anglia este eliminată, fiindcă a pierdut și în fața Franței cu 1-2.

Tot vineri seară, Franța întâlnește Croația, la Cesena.

În ultima etapă a Grupei C, România va juca împotriva Frantei, luni seară, de la ora 22:00.

În semifinalele Campionatului European de tineret merg câștigătoarele celor 3 grupe, plus cea mai buna clasată dintre ocupantele locurilor secunde.