România – Rusia: 1-1, după prima zi din confruntarea de Fed Cup de la Cluj

Echipele feminine de tenis ale României și Rusiei sunt la egalitate, 1-1, după ce fiecare a câștigat câte un meci, în confruntarea de la Cluj.

În partida de debut, Gabriela Ruse – numărul 166 în ierarhia mondială și debutantă în reprezentativa “tricoloră” la 22 de ani, n-a putut trece de a 28-a jucătoare a lumii, Ekaterina Alexandrova.

Scorul a fost: 6-1, 6-4, într-o oră și 5 minute de joc. Românca a reușit un singur brake, spre finalul setului secund, Alexandrova dominând-o la toate capitolele.

Situația a fost egalată de Ana Bogdan, clasată pe poziția a 90-a WTA, într-o luptă mult mai echilibrată cu Veronika Kudermetova, nr. 38 în topul profesionist.

Ana Bogdan s-a impus cu 6-3, 7-6 și 6-1 în setul decisiv, iar partida a durat două ore și 15 de minute.

Mâine se vor inversa adversarele la simplu, iar dacă scorul va fi egal, se joacă o partidă decisivă de dublu, în care Irina Bara și Raluca Olaru le vor întâlni pe Anna Blinkova și Anna Kalinskaia.

Câştigătoarea confruntării de la Cluj se califică în turneul final al “Fed Cup”, care va avea loc între 14 și 19 aprilie, la Budapesta.

Competiția va reuni 12 echipe, după noul format care debutează în acest an.

România nu a mai întâlnit niciodată Rusia în Cupa Federațiilor, dar s-a mai duelat de două ori cu URSS.

Meciurile au avut loc în 1978 și 1986, și pe ambele le-au câștigat rusoaicele.