România, pe locul 3 la Campionatul Mondial de Gimnastică Aerobică

Cea de a 14-a ediție a Campionatelor Mondiale de Gimnastică Aerobică, găzduită pentru prima oară de Coreea de Sud și desfășurată, timp de trei zile, în Namdong Gymnasiun din străvechiul port Incheon , s-a încheiat cu rezultate bune pentru România!

Gimnastele românce de la aerobic au obținut o nouă medalie de bronz, în proba de grup. Ultima zi a fost un nou prilej pentru gimnaștii noștri de a urca pe podium, de această dată pe treapta de bronz, la Grup – Gabriel Bocser, Bianca Gorgovan, Lucian Savulescu, Lavinia Panaete, Dacian Barna -, această medalie alăturându-li-se celorlalte două, aurul obținut de Corina Constantin și argintul de la echipe.

România a încheiat astfel Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică din Coreea de Sud pe locul 3, după China și țara gazdă.

Prin performanțele realizate, România s-a situat pe locul 3 în clasamentul pe națiuni din 39 de țări participante