România – Lituania: 3-0 în Liga Națiunilor

Echipa națională de fotbal a învins-o clar pe cea a Lituaniei, 3-0, în penultimul meci din grupele Ligii Națiunilor.

În partida jucată la Ploiești fără spectatori români în tribune, din cauza unei sancțiuni dictate de UEFA, golurile “tricolorilor” au fost marcate de debutantul George Pușcaș în minutul 7, Keșeru în minutul 47 și Stanciu din lovitură liberă în minutul 65.

În repriza secundă, selecționerul Cosmin Contra l-a introdus și pe Ianis Hagi, care a debutat astfel la reprezentativa de seniori.

În ultima partidă a acestei faze, România va întâlni Muntenegru în deplasare, marți, de la ora 21:45.

Pentru a fi siguri de locul al 2-lea în grupă și de rămânerea în eșalonul al 3-lea al Ligii Națiunilor, “tricolorii” trebuie să scoată cel puțin un egal la Podgorica.