Confidenţialitate


România în Direct: Cei mai mulți părinți spun că nu vor să-și lase copiii să meargă la școală | AUDIO


România în Direct: Cei mai mulți părinți spun că nu vor să-și lase copiii să meargă la școală | AUDIO

Şcolile vor decide singure modalitatea prin care se va preda de la 14 septembrie, după acum arată ordonanţa de urgenţă adoptată miercuri seara de Guvern.

Aceasta prevede ca, în funcţie de numărul de infectări, şcoala să se consulte cu părinţii, iar apoi să decidă dacă elevii merg la şcoală sau se apelează la varianta hibrid, prin care doar jumătate din copii intră în clase, iar restul învaţă online.

Europa FM i-a invitat pe părinţi să-şi spună punctul de vedere, la emisiunea România în Direct.

Majoritatea părinţilor care au intrat în direct alături de Cătălin Striblea spune că îşi vor ţine copiii acasă:

  • Nu îmi voi duce copiii la școală, ci voi porni o acțiune în instanță împotriva oricărei instituții care mă forțează să fac lucrul acesta.
  • Eu, pentru copilul meu, optez să meargă în colectivitate, să se întâlnească cu profesorii, colegii, pentru că socializarea contribuie la dezvoltarea personală.
  • Eu nu îmi trimit fetele la școală. Nu consider că sunt în siguranță.
  • Îmi doresc să am această variantă de a reuși să se facă online orele.
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

De cealaltă parte, profesorii cred că regulile de distanţare socială şi de protecţie vor fi greu de urmat, mai ales la clasele mici:

  • Ce facem cu acei copii care trebuie să rămână la grădiniță peste program, până la ora 16? Ce facem cu acei copii care vin din zona rurală în mijloacele de transport în comun?
  • Recunosc că vin cu inima strânsă la școală, pentru că nu știm exact cum vor funcționa toate lucrurile, în detaliu. (…)
  • Eu predau într-o comunitate rurală. Elevii noștri nu au acces la internet, nu dispun de telefoane performante sau tablete. Nu știm ce o să facem.
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Vezi aici emisiunea integrală:

Foto: pexels.com


Ultimele stiri
Primarul orașului Nădlac propune comasarea cu două comune, dar edilii din Șeitin și Peregu Mare sunt reticenți

Vâlcea: Drumul spre stațiunea Vârful lui Roman a fost închis, din cauza ninsorilor abundente | VIDEO

Rebelii Houthi din Yemen s-au alăturat războiului din Orientul Mijlociu | 12 soldați americani răniți după un atac…

Ora Pământului/ Iluminatul la Palatul Parlamentului oprit sâmbătă seară

Ninge în zona de nord a a județului Gorj, unde statul de zăpadă a ajuns la 35 de…

Politehnica Bucureşti organizează, sâmbătă, examen de preadmitere

ANM: Vânt puternic şi ploi în întreaga ţară, în zilele următoare; la munte se depune strat consistent de…

Marco Rubio: Operațiunea SUA în Iran se va încheia în câteva săptămâni. Nu este nevoie de intervenție terestră

Iran: O uzină de procesare a uraniului, vizată de atacuri aeriene americano-israeliene

Radu Miruță respinge zvonurile privind 800 de militari americani răniți aduși la Baza Mihail Kogălniceanu: „Există interesul de…