România cucerește Campionatele Europene de Canotaj cu încă două medalii de aur câștigate la probele 8+1
UPDATE 15.37
Încă o medalie de aur pentru Marian Enache și Iulia Bălăucă la Campionatele Europene de la Varese, Italia, în proba de dublu mixt (Mix2x).
Știre inițială:
Echipele masculin și feminin ale țării noastre au obținut azi câte o medalie de aur la proba 8+1. Cele două medalii de aur vin în completarea altor patru de ieri, din celelalte probe: două de aur, una de argint și una de bronz. Urmează și alte finale programate azi unde s-au calificat sportivii români.
„Sportivele noastre au impus ritmul încă de la început, au dominat cursa și au trecut primele linia de sosire, cucerind aurul european.”, scrie Federația Română de Canotaj, după ce echipa feminină a cucerit aurul la proba 8+1.
„Aurul se întoarce la campionii Europei, la români, care parcă domină această competiție”, a declarat unul dintre comentatorii oficiali ai Campionatului European.
„După o cursă spectaculoasă, echipajul României a trecut primul linia de sosire și a cucerit titlul european.”, a notat Federația și despre echipa masculină, după câștigul aceleiași probe.
„Romania a facut istorie și a luat prima medalie de aur europeană pentru echipa masculină”.
De la ora 15:10 urmează finala la dublu vâsle mixt, cu Marian Enache și Iulia Bălăucă, iar de la 15:20 finala 8+1 rame mixt.

