Confidenţialitate


România ar putea avea 25.000 de internări Covid-19 până la final de ianuarie, avertizează specialiștii | AUDIO


România ar putea avea 25.000 de internări Covid-19 până la final de ianuarie, avertizează specialiștii | AUDIO

Până la finalul lunii ianuarie, în România s-ar putea înregistra chiar și 25.000 de internări de Covid-19 în spitale, din care 1.500 în secțiile de terapie intensivă.

Directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului de Sănătate Publică, Adriana Pistol, a explicat că autoritățile iau în calcul trei scenarii  pentru valul 5 al epidemiei de Covid-19, în care varianta Omicron să devină comunitară.

Chiar și scenariul optimist arată că spitalele ar putea fi din nou copleșite de pacienți, mai ales de cei nevaccinați și vulnerabili:

„Este posibil ca maximul atins aici în valul anterior să fie atins mult mai repede în situația prezentă, mai exact în 31 de zile față de 52 de zile cât a durat pentru valul anterior. Nu înseamnă neapărat că vom avea aceste 25.000 de cazuri, ele s-ar putea să fie mult mai multe decât atât.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile a explicat și care sunt factorii agravanți care duc din nou, la creșterea numărului de cazuri de Covid-19 la noi:

„Faptul că aproximativ 60% din populația vulnerabilă nu este vaccinată, faptul că numai 25% aproximativ dintre persoane care au fost deja vaccinate cu schemă completă au efectuat și doza booster, faptul că, deși a fost introdus formularul de localizare a pasagerului, prin necompletarea acestuia de către călătorii care au sosit în țară într-o proporție foarte mare, acest lucru face dificilă ancheta epidemiologică și respectiv urmărirea contacților, nerespectarea măsurilor de carantină de către un procent important de populație.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

În aceste zile, Ministerul Sănătății, care a preluat cu totul coordonarea gestionării pandemiei, pregătește extinderea testării pentru SARS-CoV-2.

Astfel, anunță ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, oamenii se vor putea testa și la medicii de familie și cei cu forme medii ar putea fi tratați în centre județene care însă abia acum se înființează:

„Din păcate, o măsură care să încetinească transmiterea, respectiv utilizarea acelui certificat Covid, noi l-am elaborat dar cum bine știți el nu a fost adoptat. Este o măsură pe care am fi vrut s-o luăm chiar dacă temporară, în România, încât să putem să gestionăm mai bine acest val 5. Rămâne de văzut dacă în perioada următoare va exista o decizie politică.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Autor: Anca Grădinaru

Citește și: Răspândirea rapidă a variantei Omicron va crește spitalizările, chiar dacă este mai puțin periculoasă, anunță OMS


Ultimele stiri
Israel a primit aprobarea pentru a participa la ediția din 2026 a concursului Eurovision. Patru televiziuni publice anunță…

Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: Cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…