Confidenţialitate


România acceptă inspectori ruși dacă și o delegație de-a noastră va putea vedea baze din Rusia, spun surse guvernamentale | AUDIO


România acceptă inspectori ruși dacă și o delegație de-a noastră va putea vedea baze din Rusia, spun surse guvernamentale | AUDIO

România a participat cu observații la răspunsurile trimise miercuri de SUA și NATO Rusiei, la capitolul privind o posibilă inspecție a rușilor la baza de la Deveselu, au precizat pentru Europa FM surse oficiale guvernamentale.

Bucureștiul ar accepta însă o inspecție din Rusia, numai dacă și Federația va accepta ca delegați români să vadă baze din Rusia.

Surse oficiale guvernamentale au declarat în exclusivitate pentru Europa FM, referitor la oferta SUA ca rușii să vină să vadă baza militară de la Deveselu dar și din Polonia: “Nici noi, nici americanii nu avem nimic de ascuns, dar oferta este valabilă numai pe bază de reciprocitate”.

Cu alte cuvinte, România și Statele Unite acceptă inspectori ruși care să vadă cu ochii lor că în Olt nu sunt rachete ofensive, dacă și Moscova este dispusă să primească experți români, polonezi și americani. Și polonezi, pentru că în ceea ce privește scutul NATO antirachetă din România, este el completat de facilitățile din Polonia.

Aceleași surse au precizat în exclusivitate pentru postul nostru că acestea sunt singurele referiri la România din răspunsul înaintat ieri de Statele Unite Rusiei.

Federația a cerut NATO să se retragă din România și Bulgaria și să nu primească Ucraina în Alianță, ceee ce Alianții au calificat ca inacceptabil.

Joi dimineață, ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov a declarat că țara sa nu vede răspunsuri pozitive în ceea ce i-a înaintat miercuri Statele Unite referitor la principalele probleme ridicate de Federația, însă răspunsul dă speranța că se pot începe discuții serioase pe alte teme.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Autor: Anca Grădinaru

Citește și: Ucraina: Un soldat al Gărzii Naţionale a ucis alți cinci camarazi, apoi a fugit


Ultimele stiri
Proteste în București, la opt ani de la violențele din 10 august. Dosarul riscă să se prescrie în…

Nicușor Dan a sesizat CCR în legătură cu modificările aduse legii integrității. Care sunt principalele obiecții

Nicușor Dan îi cheamă marți pe liderii partidelor la Cotroceni pentru legea salarizării unitare

Nivelul Dunării scade din nou, iar Unitatea 2 de la Cernavodă ar putea fi oprită din cauza debitului…

Autostrada A3 Transilvania: 12 kilometri între Zimbor și Poarta Sălajului se deschid circulației | AUDIO

Italia recunoaște oficial Episcopia Ortodoxă Română. Ce drepturi au românii care trăiesc acolo | AUDIO

Cel puțin 27 de persoane rănite pe o plajă din Spania, după ce un foc de artificii a…

Infirmieră agresată la UPU Slatina de o pacientă și de soțul său | AUDIO

O carte a fost returnată după 150 de ani unei biblioteci din Australia. Cum a fost descoperit volumul…

Explozie la un depozit de muniții din Bulgaria. Compania a furnizat în trecut muniție Ucrainei | AUDIO



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează