Romania a remizat 2-2 in Ungaria in preliminariile Cupei Mondiale

Echipa nationala a obtinut doar o remiza, 2-2 in Ungaria, in campania de calificare la Cupa Mondiala de anul viitor.

Pe arena ‘Ferenc Puskas’ goala din cauza unei sanctiuni data gazdelor de UEFA si pe un gazon prost, maghiarii au deschis scorul in minutul 16 prin Vanczak, Mutu a egalat din penalty in minutul 68, iar in minutul 71 Dzsudzsak a facut 2-1 tot de la 11 metri, iar golul remizei l-a marcat Chipciu in prelungiri dupa o balbaiala in careu. Stelistul abia se ridicase de pe banca de rezerve, dupa ce selectionerul fortase atacul mai intai, cu Maxim in locul lui Torje si Rusescu in locul lui Grozav. Chiar inainte de inceperea partidei Victor Piturca a primit o veste proasta: mijlocasul Costin Lazar s-a accidentat si nu va putea juca nici marti in Olanda. El a si plecat dealtfel din cantonament.

In grupa Romaniei, tot vineri, Olanda a trecut cu 3-0 de Estonia prin golurile lui Van der Vart, Van Persie si Schaken, iar Turcia a depasit in deplasare cu 2-0 Andorra. Au marcat Selcuk Inan si Burak Yilmaz. Runda preliminariilor a inceput insa cu un meci spectaculos – Israel a remizat 3-3 cu Portugalia. De mentionat ca gazdele au marcat 3 goluri din tot atatea suturi pe poarta, iar Cristiano Ronaldo a fost integralist in echipa Portugaliei. Scorurile serii le-au facut Austria si Bulgaria, 6-0 cu Feroe si Malta, plus Anglia, care s-a intors cu un 8-0 din San Marino.