România a pierdut cu 1-2 contra Franței la Euro 2016

Echipa națională a României a debutat cu o înfrângere la Campionatul European de fotbal: 1-2 cu țara gazda – Franța, în partida de debut a competiției.

Les Bleus” au deschis scorul prin Giroud în minutul 58, la o ieșire neinspirată a lui Tătărușanu, care nu a reușit să prindă mingea dintr-o centrare. „Tricolorii” au egalat în minutul 68 dintr-un penalty transformat de Bogdan Stancu după ce Stanciu a fost faultat în careu. Golul victoriei francezilor a fost reușit de Dimitri Payet în minutul 89 cu un șut spectaculos la vinclu de la marginea careului.

În fața a 80.000 de spectatori pe „Stade de France”, România s-a mai remarcat cu o ocazie uriașă în minutul 4, când portarul Hugo Lloris a respins balonul de pe linia porții.

Tot în Grupa A, Elveția va întâlni Albania sâmbătă de la oră 16:00. În următorul meci, România va înfrunta Elveția miercuri de la ora 19:00 la Paris, pe arena „Parc des Princes”.