România a pierdut cu 0-3 amicalul cu Olanda

Echipa națională de fotbal a fost învinsă cu 3-0 de reprezentativa Olandei, într-o partidă de pregătire jucată marți seară pe Arena Națională.

La pauză a fost 0-0, apoi Memphis Depay a deschis scorul în minutul 47, Ryan Babel a majorat diferența în minutul 56 și tabela a închis-o Nigel de Jong în minutul 81.

Selecționerul Cosmin Contra a făcut pe parcurs 6 schimbări, rulând toți fotbaliștii ofensivi, ca Budescu, Tucudean, Florin Andone, Nicolae Stanciu, Denis Alibec, Gicu Grozav sau Florin Tănase, dar “tricolorii” nu au putut marca nici măcar golul de onoare.

Amintim, la sfârșitul săptămânii trecute, România a învins Turcia cu 2-0, la Cluj, într-un alt meci amical.

Partida de pe Arena Națională a fost ultima pe banca naționalei Olandei pentru selecționerul Dick Advocaat.