România a învins Lituania în Liga Națiunilor

Echipa națională de fotbal a învins cu emoții Lituania, cu 2-1, în etapa a 3-a a grupelor Ligii Națiunilor.

În partida jucată la Vilnius, “tricolorii” au deschis scorul în minutul 13 prin Alex Chipciu, apoi au dominat și și-au mai avut câteva ocazii, dintre care una mare prin Mitriță.

Balticii au egalat în minutul 89 prin Zulpa, după o eroare în defensivă, iar victoria a adus-o în prelungiri Alex Maxim, intrat în minutul 78 în locul lui Mitriță. Pasa decisivă i-a dat-o Claudiu Keșeru, care a fost introdus și el tot în partea a 2-a, în locul lui Ţucudean.

România are acum 5 puncte, la fel ca Serbia, care a învins cu 2-0 acasă Muntenegru. Sârbii vor veni la București, pentru meciul care se va juca duminică de la ora 16:00 pe Arena Națională.