Romania a invins Estonia cu 2-0 in preliminariile Cupei Mondiale

Echipa nationala a debutat excelent in campania de calificare la Cupa Mondiala, invingand cu 2-0 Estonia in deplasare, in primul meci al grupei. Tricolorii au avut o prima repriza slaba in partida de la Tallinn dar dupa pauza evolutia lor s-a imbunatatit in special in ofensiva, unde a stralucit cuplul Gabi Torje – Ciprian Marica. Micutul mijlocas a marcat primul dupa o pasa a atacantului lui Schalke 04, in minutul 55. Peste doar 10 minute a venit randul lui Marica sa inscrie din assist-ul lui Torje. S-a mai remarcat si tanarul jucator al Petrolului: Gicu Grozav, iar in ultimele minute a intrat si Marius Niculae, in locul lui Marica. Ar mai fi de spus si ca Dorin Goian s-a accidentat in prelungiri, dupa ce a calcat stramb, in urma unui duel aerian. Victor Piturca l-a schimbat cu Valerica Gaman, un posibil inlocuitor in defensiva ce va fi aliniata marti, la partida contra Andorrei de la Bucuresti.