România a cucerit argintul la Campionatul Balcanic de Atletism Juniori 1

România a câştigat 26 de medalii la Campionatul Balcanic de Atletism Juniori 1 şi s-a clasat pe locul secund, după Turcia.

Ziua a doua a competiţiei a completat palmaresul României cu alte 12 medalii. În total, România a cucerit 10 medalii de aur, 7 medalii de argint şi 9 medalii de bronz, cumulând un număr de 26 de medalii.

Turcia a ocupat primul loc al clasamentului cu 11 medalii de aur, 7 de argint şi 9 de bronz, iar locul trei a fost ocupat de Grecia cu opt medalii de aur, 8 de argint şi 7 de bronz.

Pentru România au câştigat aurul Bianca Anton (400m), Marina Baboi (100m, 200m), Dorin Andrei Rusu (5000m),  Vanessa Balaci, Andrea Miklos, Diana Volf,  Marina Baboi (4×100), Alexandru Tache (triplu salt), Ana Adela Stanciu (aruncarea ciocanului), Nicoleta Iulia Banaga, Cristina Bălan, Maria Scrob, Bianca Anton (4×400), Diana Ana Maria Ion (triplu salt), Nicoleta Iulia Banaga (400m garduri),  argintul Adrian Garcea (1500m), , Robert Breahna, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, Ştefan Florian (4×100), Andrea Miklos (200m), Angela Olenici (1500m), Răzvan Cristian Grecu (triplu salt), Petre Herman (3000m), Alexandru Vlad, Cristian Voicu, David Iustin Năstase, Denis Dobrica (4×400) şi medaliile de bronz au fost adjudecate de Ioana Diana Ţigănaşu (aruncarea discului), Bogdan Ioan Sitoianu (lungime), Ionuţ Apostu (greutate), Mihaita Andrei Micu (aruncarea ciocanului), Violeta Elena Dan (3000m obstacole), Cristina Balan (800m), Diana Ana Maria Ion (lungime), Izabela Spiridon (5000m), Ioana Nesteriuc (heptatlon).

Cea mai bună sportivă şi cel mai bun sportiv al competiţiei au fost Milica Gardasevic din Serbia care a adunat, conform sistemului IAAF de punctare a performanţelor, 1121 de puncte pentru performanţa sa de 6.56m în proba de lungime şi  Odysseas Mouzenidis din Grecia care a primit 1101 puncte pentru performanţa sa de 19,67m în proba de aruncare a greutăţii.

Rezulatele celei de-a doua zile de concurs

Disc – masculin

  1. Christoforos, Genethli – Cipru  – 61,35m
  2. Georgios, Koniarakis – Cipru – 10m
  3. Berke, Inaloglu – Turcia – 52.18m

200m – feminin

  1. Marina, Baboi – România 24,45
  2. Andrea, Miklos – România 52
  3. Aikaterini, Laftsi – Grecia 24.65

Săritura cu prăjina – masculin

1.Nikolaos, Neratzis – Grecia 5.35

  1. Dimitris, Karagiannis – Grecia 4.90

3 Dario, Prekl – Croaţia  4.80

Săritura în lungime – feminin

  1. Milica, Gardasevic Serbia 6.56m
  2. Eleni, Koutsaliari – Grecia 15m
  3. Diana Ana Maria, Ion – România 6.06m

200m – masculin

  1. Antonio, Ivanov – Bulgaria 68
  2. Michail, Pappas – Grecia 01
  3. David, Salamon – Croaţia 29

1500m – feminin

  1. Lilyana, Georgieva – Bulgaria 4:31:76
  2. Angela, Olenici – România 4:33:90
  3. Ayse, Ecer – Turcia 4:38:92

800m – masculin

  1. Mehmet, Celik – Turcia 1:51:82
  2. Martin, Prodanov – Bulgaria 1:52:03
  3. Georgios, Miliaras – Grecia 1:52:04

110m garduri – masculin

  1. Mikdat, Sefler – Turcia 14:09
  2. Stanivlav, Stankov – Bulgaria  14:22
  3. Radin, Valchev – Bulgaria 14:27

Aruncarea greutăţii – feminin

  1. Alexandra, Emilianov – Moldova 15.29m
  2. Kristina, Rakocevic – Muntenegru 14.82m
  3. Maria, Magkoulia – Grecia 14.64m

110 garduri  – feminin

  1. Dafni, Georgiou – Cipru 13,96
  2. Anais, Karagianni – Grecia 14.05
  3. Annja, Lukic – Serbia 14.07

Aruncarea suliţei – masculin

  1. Alexei, Oleinic – Moldova 70.34m
  2. Denis, Picus – Modova 69.95m
  3. Ummet, Degirmenci – Turcia 68.78m

3000m obstacole – masculin

  1. Nikolaos, Sakis – Grecia 9:20:14
  2. Murat, Yalcinkaya – Turcia 9:20:42
  3. Muhammed, Celebi – Turcia 9:21:36

Triplu salt – masculin

  1. Alexandru, Tache – România 16.04m
  2. Răzvan Cristian, Grecu – România 15.84m
  3. Dimitrios, Monopolis – Grecia 15.81m

Aruncarea ciocanului – feminin

  1. Ana Adela, Stanciu – România 61.47m
  2. Niki, Naxaki – Grecia 54.97m
  3. Merve, Ylmazer – Turcia 53.74m

Săritura în înălţime – feminin

  1. Merve, Menkse – Turcia 1.75m
  2. Sara, Lucic – Bosnia&Herţegovina 1.75m
  3. Panagiota, Dosi – Grecia 1.75m

3000m – feminin

  1. Semra, Karaslam – Turcia 9:41.11
  2. Tamara, Micevic – Serbia 9:41.40
  3. Siviya, Georgieva – Bulgaria 9:56.78

3000m – masculin

  1. Firat, Ozkorkmaz – Turcia 8:46:65
  2. Petre, Herman – România 8:47:07
  3. Mucahit, Bulut – Turcia 8:49.08

5000m – feminin

  1. Latife, Gunes – Turcia 17:36:31
  2. Katarina, Vukancic – Croaţia 18:03:03
  3. Izabela, Spiridon – România 19:03:50

 

 

 

 

 

4x400m – feminin

  1. România – 3:43:57
    1. Nicoleta Iulia, Banaga
    2. Cristina, Bălan
    3. Maria, Scrob
    4. Bianca, Anton
  2. Croatia – 3:48:23
    1. Dora, Filipovic
    2. Paula Rakijasic
    3. Dolores Cosic
    4. Wanda Haber, Zelanto
  3. Bulgaria – 3:50:60
    1. Dilyana Yorgachova
    2. Kristina Borukova
    3. Elena Georgieva
    4. Lilyana Georgieva

 

4×400 masculin

  1. Turcia 3:11:80
    1. Ahmet, Kasap
    2. Sinan, Oren
    3. Bayraktar Berkay, Calik
    4. Mahsum, Kormaz
  2. România 3:15:13
    1. Alexandru, Vlad
    2. Cristian, Voicu
    3. David Iustin, Năstase
    4. Denis, Dobrica
  3. Croaţia 3:19:12
    1. Ivan, Jakovjlevic
    2. Romano, Polic
    3. Hrvoje, Neralis
    4. David, Salamon

Heptatlon – feminin

  1. Eleni, Gkeli – Grecia 5257
  2. Buket Katya, Orhansayin – Turcia 4120
  3. Ioana, Nesteriuc – România 4100

Decatlon – masculin

  1. Dobri, Stalev – Bulgaria 6669
  2. Huseyin Alper, Gurses – Turcia 6124
  3. Marko, Culjak – Croaţia 5848