Stare de alertă energetică. Ce măsuri pregătesc autoritățile pentru depășirea crizei | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
În contextul în care România este în stare de alertă energetică, autoritățile anunță noi măsuri. Pe lângă devierea cursului Dunării – o nouă încercare fiind programată astăzi – se pun în aplicare și alte soluții.
Sunt introduși în Sistemul Electroenergetic Național, în regim de probe, aproape 300 MW (megawați), reprezentând o nouă capacitate de producție din surse fotovoltaice, anunță Transelectrica.
Noua capacitate fotovoltaică ar putea compensa, în viitor, jumătate din cât produce reactorul 1 al Centralei Nucleare Cernavodă, oprit deocamdată din cauza debitului scăzut al Dunării.
Premierul interimar, Ilie Bolojan: „Anul viitor ar trebui să fim într-o situație incomparabil mai bună”
Dacă guvernanții ar fi asigurat, în ultimii ani, investiții în stocarea și producția de energie, nu ne-am fi aflat într-o astfel de situație, declara vineri premierul interimar, Ilie Bolojan:
„Una dintre erorile, dacă pot să spun că au fost făcute, este că noi nu am stimulat zona de stocare sau nu am condiționat finanțările pentru fotovoltaice și de stocare, în așa fel încât să fim într-o situație precum Bulgaria, de exemplu, care importă la prânz excesul de curent ieftin de la noi și îl poate revinde seara la un preț mult mai bun. Estimarea mea este că, dacă ținem o linie corectă, anul viitor ar trebui să fim într-o situație incomparabil mai bună, având mult mai multe capacități de stocare, care să ne permită să atenuăm volatilitatea producției de energie în orele de seară”, a declarat premierul interimar, Ilie Bolojan.
Starea de alertă energetică este o măsură care permite autorităților să mobilizeze mai rapid resurse, să efectueze lucrări de urgență, să grăbească intrarea în sistem a unor noi capacități și să negocieze sprijin energetic din exterior.


