Confidenţialitate


R. Vâlcea: Elev de 16 ani, transferat la București cu elicopterul SMURD, după ce a fost înjunghiat în zona gâtului de un coleg


R. Vâlcea: Elev de 16 ani, transferat la București cu elicopterul SMURD, după ce a fost înjunghiat în zona gâtului de un coleg

Incident șocant la Râmnicu Vâlcea. Un elev în  vârstă de 16 ani de la liceul Tehnologic „Magheru” a fost taiat cu un cuțit în zona gâtului chiar în unitatea de învățământ.

Un coleg l-ar fi rănit înainte de începerea cursurilor.

Adolescentul rănit se află în stare gravă.

El va fi transferat cu un elicopter SMURD la un spital din București. Medicii sunt însă rezervați în privința șanselor de supraviețuire.

Incidentul a avut loc la parterul liceului Magheru, pe hol, înainte de începerea cursurilor.

Cei doi, elevi la profesională, s-au luat la ceartă din cauza unei fete, spun martorii, pe care amândoi o iubeau.

La un moment dat, agresorul de 17 ani a scos un cuțit și a lovit victima în zona gâtului de mai multe ori. Ceilalți elevi au sărit să-i despartă, dar a fost prea târziu.

Adolescentul de 16 ani s-a prăbușit la pământ. A fost ridicat de profesori și dus într-o sală de clasă.

Potrivit medicului de pe ambulanța care a ajuns la fața locului, starea victimei este gravă. A pierdut mult sânge și i-au fost atinse corzile vocale. A fost dus de urgență la spital și a intrat direct în sala de operație.

Medicii au cerut însă transferul la București pentru că starea sa s-a agravat și mai mult.

Agresorul a fost reținut de poliție și dus la audieri.

Directorul licerului spune că este vorba de un elev cu probleme , fiind extrem de violent. Potrivit directorului, acesta și-ar lovi frecvent colegii.

Inspectoratul Școlar Vâlcea nu a comentat deocamdată acest caz.


Ultimele stiri
A fost găsit băieţelul de 5 ani, dat dispărut în Sibiu

România în Direct. Summitul B9: Mai putem plăti Ucraina pentru pacea din Europa?

Salariul mediu, aproape de 6000 de lei. Domeniile în care se câștigă cel mai mult | AUDIO

Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO