Rezultate spectaculoase in semifinalele NBA

In Est, Chicago Bulls a castigat surprinzator primul meci al seriei in deplasare la echipa celebrului LeBron James, Miami Heat , scor 93-86. Nate Robinson cu 27 de puncte si Jimmy Butler, 21 de puncte si 14 recuperari, au fost eroii ”taurilor’. Chicago Bulls este singura echipa din NBA careia Heat nu a reusit sa ii marcheze peste 90 de puncte acasa anul acesta, si este a doua oara cand se intampla dupa meciul din sezonul regulat. De mentionat ca LeBrion si-a facut treaba, a reusit 24 de puncte, 8 recuperari si 7 pase decisive.

In cealalta semifinala, pe coasta de Vest, San Antonio Spurs a avut nevoie de doua reprize de prelungiri pentru a trece de Golden State Warriors, 129-127. Manu Ginobili a marcat cosul decisiv de 3 puncte cu mai putin de 2 secunde ramase pana la finalul partidei si a zadarnicit performata uriasa a lui Stephen Curry, autorul a 44 de puncte pentru Warriors.

Semifinalele NBA se joaca dupa sistemul cel mai bun din 7 meciuri.