Rezultate din etapa a 8-a a Ligii 1

Rapid a invins-o cu 3-1 pe Gloria Bistrita in etapa a 8-a a Ligii Intai. In partida jucata in ‘Giulesti’, Herea a deschis scorul din penalty in minutul 12, la o faza in urma careia Cafasso de la oaspeti l-a faultat in careu pe Teixeira si a fost eliminat. Goga a majorat avantajul dupa cateva faze, iar pana la pauza bistritenii au redus diferenta prin reusita lui Predescu. ‘Giulestenii’ au mai punctat abia in prelungiri, dintr-un alt penalty executat tot de Herea si scos de Romeo Surdu.

Tot sambata, Concordia Chiajna a castigat cu 3-1 in deplasare la Gaz Metan Medias.

Pentru ilfoveni au inscris Welington, Leca si Zuluf, golul gazdelor a fost marcat de Astafei iar mediesenii au evoluat in 10 inca din minutul 40 in urma eliminarii lui Avram.

Otelul Galati a remizat 1-1 pe teren propriu cu Viitorul Constanta. Pentru formatia antrenata de Viorel Tanase a marcat Viglianti, oaspetii egaland dintr-un penalty transformat de Niciolae Dica dupa caderea in careu a lui Denis Alibec. Galatenii au terminat cu un om in minus dupa ce Pena a fost eliminat in prelungiri.

Duminica se vor mai disputa inca doua partide in runda a 8-a: la ora 19:00 Petrolul Ploiesti o primeste la Ploiesti pe lidera Pandurii Targu-Jiu si de la ora 21:30 Steaua joaca in deplasare cu CSMS Iasi.