Rețelele sociale ar putea fi interzise și pentru adolescenții sub 15 ani din Franța, după modelul Australiei. Un raport al autorităților franceze arată efectele negative ale acestora asupra sănătății mintale a tinerilor | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
După modelul Australiei, autorităţile din Franța doresc să interzică folosirea reţelor de socializare de către tinerii utilizatori. Agenţia Naţională de Securitate Sanitară (ANSES) din Hexagon a publicat un raport în care anunță că intenţionează să acţioneze „direct la sursă” pentru ca minorii să aibă acces „doar pe reţele de socializare concepute şi configurate pentru a le proteja sănătatea”.
Utilizarea reţelelor de socializare dăunează grav sănătăţii mintale a adolescenţilor, în special a fetelor, consideră agenţia de securitate sanitară din Franţa, potrivit France Press.
Într-o perioadă în care multe ţări iau în considerare măsuri care să reglementeze accesul pe Facebook, Instagram, TikTok şi Snapchat şi după restricţia fără precedent impusă de Guvernul de la Canberra, în decembrie 2025, pentru adolescenţii cu vârste mai mici de 16 ani, Agenţia Naţională de Securitate Sanitară (ANSES) din Franţa a publicat un raport pe această temă.
Deşi nu reprezintă singura cauză pentru degradarea sănătăţii mintale a adolescenţilor, efectele negative ale reţelelor de socializare sunt „numeroase” şi „documentate”, a precizat instituția în acest document elaborat de un comitet de experţi după analize care au durat cinci ani.
Agenţia franceză vrea limitarea conţinuturilor care creează dependenţă (prin modificarea algoritmilor de personalizare a conținuturilor) sau care sunt inadecvate şi despre stabilirea unor setări implicite mai sigure pentru minori, în scopul protejării acestora.
Raportul se bazează pe 1.000 de studii care au fost examinate „în detaliu” şi documentează „efectele asupra sănătăţii”.
Spre deosebire de Australia, care a fixat pragul de acces la 16 ani, Franţa intenţionează să interzică accesul pe reţelele de socializare pentru adolescenţii cu vârste mai mici de 15 ani: două texte de lege au fost redactate şi urmează să fie dezbătute în Parlamentul de la Paris.




