Remontada historica

FC Barcelona s-a calificat uluitor în sferturile de finală ale Ligii Campionilor: a învins-o cu 6-1 pe Paris Saint Germain după ce pierduse în Franța 0-4.
Remontada de pe Camp Nou a început încă din minutul 3 când Luis Suarez a deschis scorul. A fost 2-0 la pauză – Kurzawa a înscris un autogol după o lovitură excepțională de călcâi a lui Iniesta.
În debutul reprizei secunde, Neymar a obținut un penalty în urma imprudenței unui adversar iar Messi a făcut 3-0. PSG  a reacționat – Cavani a lovit bara apoi a marcat după o gafă a defensivei catalane în minutul 62 și Barcelona s-a prăbușit atât pe teren cât și în tribune.
Gazdele și-au continuat însă atacurile iar în minutul 88 Neymar a transformat magistral o lovitură liberă directă.
Minutul 90, Suarez cade teatral în careu după ce Marquinhos doar pune mâna pe el dar îl impresionează pe arbitrul turc Deniz Ayketin care dictează penalty. Transformă Neymar și este 5-1.
Sunt dictate 5 minute de prelungire. Barcelona asediază poarta adversă și cu portarul Ter Stegen iar cu câteva secunde înainte de final, același Neymar lobează o minge peste defesniva franceză și Sergi Roberto aruncă stadionul în aer.

Gazetta dello Sport scrie că Barca merge dincolo de incredibil – remontada cu 3 goluri în ultimele 8 minute. „revenire pentru istorie !” titrează Marca, Mirror și Corriere dello Sport scriu despre o victorie epică în timp ce titlul din L’Equipe o privește pe PSG: „Naufragiu istoric”.
Președintele clubului francez, Nasser Al Khelaifi spune că echipa sa a avut două penaltyuri neacordate însă nu există nicio scuză pentru ratarea calificării.