Real Madrid și FC Liverpool sunt în sferturile Ligii Campionilor

Dubla campioană a Europei, Real Madrid și FC Liverpool s-au calificat fără probleme în faza sferturilor din Champions League.

Spaniolii, deținători ai trofeului au învins-o cu 2-1 în deplasare pe Paris Saint-Germain, după ce se impuseseră și acasă cu 3-1.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 51, iar după eliminarea lui Marco Verratti din minutul 66, PSG a egalat în inferioritate, prin Cavani, în minutul 71. Realul a preluat din nou conducerea după golul lui Casemiro din minutul 80.

Cristiano Ronaldo a marcat în toate cele 8 meciuri jucate în acest sezon în Champions League.

FC Liverpool s-a calificat după o remiză, 0-0 pe teren propriu cu FC Porto, având avantajul victoriei cu 5-0 din tur.

Portughezii n-au mai sperat să meargă mai departe și au făcut nu mai puțin de 10 schimbări în echipă față de prima manșă.

Liverpool va juca din nou în sferturile Ligii Campionilor după o absență de 9 ani.