Real Madrid si Chelsea Londra au ajuns in sferturile Ligii Campionilor

Real Madrid si Chelsea Londra sunt ultimele doua echipa calificate in sferturile Ligii Campionilor dupa ce le-au eliminat pe TSKA Moscova si Napoli. Pe ‘Santiago Bernabeu’ spaniolii au plecat de la scorul de 1-1 pe care l-au obtinut in tur in Rusia si s-au impus acum lejer cu 4-1.

Au inscris Higuain, Cristiano Ronaldo de doua ori si Benzema, onoarea lui TSKA Moscova fiind salvata de Tosic. La Londra, Chelsea a avut mult mai mult de munca, fiindca dupa 90 de minute scorul a fost acelasi ca in tur la Napoli: 3-1. Englezii erau calificati in minutul 47, dupa reusitele lui Drogba si John Terry, dar italienii au punctat prin turcul Gokhan Inler si a fost nevoie de un penalty transformat de Frank Lampard pentru a intra in prelungiri. Victoria a fost adusa de fundasul sarb Ivanovici in minutul 105. Napoletanii au mai fortat pana la final, dar Lavezzi si Cavani nu mai putut sa marcheze golul care sa le duca echipa in sferturi unde merge Chelsea avandu-l pe banca pe secundul Roberto din Matteo.

In aceasta faza a Ligii Campionilor au mai ajuns si Olympique Marseille, Bayern Munchen, AC Milan, Benfica Lisabona, FC Barcelona si marea surpriza din Cipru – APOEL Nicosia, care a scos-o pe Olympique Lyon. Tragerea la sorti a meciurilor va avea loc vineri dupa-amiaza.