Real Madrid rămâne campioana Europei

Cea mai titrată echipă de fotbal din istorie, Real Madrid a cucerit pentru a 3-a oară la rând trofeul Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe FC Liverpool cu 3-1, în finala jucată pe Stadionul Olimpic din Kiev.

Englezii au jucat din minutul 31 fără golgeterul Mohammed Salah, care s-a accidentat la umăr la un duel cu căpitanul spaniolilor, Sergio Ramos. Egipteanul care a marcat 44 de goluri în acest sezon a părăsit terenul în lacrimi, din cauza durerilor.

Real a deschis scorul în minutul 51, când Karim Benzema a profitat de o eroare gravă a portarului Loris Karius, care a repus mingea cu mâna exact la picioarele francezului.

FC Liverpool a egalat rapid, în minutul 55, prin senegalezul Mane, dar madrileniiau revenit în avantaj în minutul 64, când galezul Gareth Bale a marcat spectaculos din foarfecă, de la marginea careului.

Tot Bale a închis meciul, în minutul 83, cu un șut puternic de la 30 de metri, la care Karius a scăpat balonul în plasă.

La ultima fază a partidei, Cristiano Ronaldo a avut și el o mare ocazie, dar acțiunea s-a oprit după ce un un fan a intrat pe gazon și a fost placat de forțele de ordine.

Real Madrid are acum 13 trofee Champions League în palmares, câștigând ultimele 7 finale jucate.

“Galacticii” o vor întâlni pe Atletico Madrid, câștigătoarea Europa League, în Supercupa Europei, la 15 august, la Tallinn.