Real Madrid și Wolfsburg, victorii în UCL

Real Madrid a câștigat cu 2-0 în deplasare la AS Roma, în prima manșă a optimilor Ligii Campionilor.

După o primă repriză fără șut pe poartă, Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 57 cu un gol superb, după care ambele echipe au ratat ocazii importante.

Rezerva Jese a pecetluit victoria spaniolilor în minutul 86. Este primul succes obținut de Real Madrid pe terenul unei echipe din Italia în ultimii 28 de ani, într-o dublă eliminatorie.

Tot miercuri, formația belgiană Gent a cedat cu 2-3 la vizita lui Wolfsburg.

Deși lipsită de câțiva jucători importanți, reprezentanta Bundesligii a condus cu 3-0. Draxler a reușit o dublă iar Kruse a marcat al 3-lea gol al lui Wolfsburg în minutul 60.

Gazdele au punctat de două ori în ultimele 10 minute.

Următoarele patru meciuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor se vor juca săptămâna viitoare.