Real Madrid – Las Palmas 3-3

FC Barcelona a trecut pe primul loc în Primera Division după ce liderul Real Madrid a remizat 3-3 pe teren propriu cu Las Palmas.
Deși Isco a deschis scorul încă din minutul 8, oaspeții au egalat după doar două minute și a rămas 1-1 până la pauză. În debutul reprizei secunde Gareth Bale a fost eliminat pentru că a lovit un adversar iar Las Palmas a dus apoi scorul la 3-1 în interval de numai 4 minute. Cristiano Ronaldo a salvat un punct în finalul meciului – a scos și transformat un penalty și a egalat în minutul 89.
Amintim, în ultima perioadă, Real Madrid a pierdut restanța cu Valencia și a câștigat cu emoții la Villarreal, 3-2.
În aceste condiții, marea rivală FC Barcelona a devansat-o cu un punct după ce a învins-o cu 6-1 pe codașa Sporting Gijon. Real Madrid mai are însă de jucat o restanță.