Real Madrid este în finala Ligii Campionilor

Campioana Europei, Real Madrid a ajuns în finala competiției pentru a 3-a oară la rând, după ce a eliminat-o pe Bayern Munchen în penultimul act.

În prima manșă din Germania, spaniolii s-au impus cu 2-1, iar marți seară, pe teren propriu, returul s-a terminat la egalitate: 2-2.

Nemții au deschis scorul în minutul 3 prin Kimmich, apoi Karim Benzema a reușit o dublă în minutele 11 și 46, iar al 2-lea gol al lui Bayern a fost marcat de fostul jucător al madrilenilor, columbianul James Rodriguez.

Campioana Germaniei a terminat meciul în atac, însă defensiva ibericilor a rezistat până la final, eroul fiind portarul costarican Navas, care a avut câteva intervenții de excepție.

Miercuri seară se va decide și a 2-a finalistă, dintre FC Lierpool și AS Roma, după ce englezii au câștigat prima manșă a semifinalei cu 5-2.