Real Madrid a invins Barcelona cu 2-1

Real Madrid si-a intarit statutul de mare favorita la titlu in Primera Division dupa ce a invins-o cu 2-1 pe marea rivala FC Barcelona. In fata a 100.000 de fani catalani pe ‘Camp Nou’, scorul a fost deschis de Sami Khedira in minutul 17, Barca a egalat in minutul 70 prin Alexis Sanchez, iar victoria a fost adusa de Cristiano Ronaldo peste doar 3 minute. Celalalt super-star de pe teren: Lionel Messi a avut o evolutie slaba la fel ca Xavi sau Iniesta. Cu aceasta victorie Real a preluat conducerea cu 87 de victorii la 86 in fata Barcelonei si a stabilit deasemenea un nou record de goluri marcate intr-un sezon: 109. A fost si o asistenta nemaintalnita: 85 de avioane private pline cu vedete au sosit pentru ‘El Clasico’, si 800 de jurnalisti din 31 de tari au relatat despre marele meci. Real Madrid s-a distantat la 7 puncte de Barca, urmate la distanta uriasa de Valencia.