Confidenţialitate


Reacția lui Nicușor Dan după ce a intrat în turul 2 al alegerilor prezidențiale. „Suntem în turul doi. O să fie o dezbatere între o direcţie pro-occidentală pentru România şi o direcţie anti-occidentală” | AUDIO


Reacția lui Nicușor Dan după ce a intrat în turul 2 al alegerilor prezidențiale. „Suntem în turul doi. O să fie o dezbatere între o direcţie pro-occidentală pentru România şi o direcţie anti-occidentală” | AUDIO

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, candidat independent la alegerile prezidenţiale, anticipează că turul al doilea, în care se va confrunta cu liderul AUR George Simion, va fi unul “dificil”. El a făcut declarații azi noapte la sediul de campanie în aplauzele și scandările susținătorilor. 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

Reacția lui Nicușor Dan după ce a intrat în turul al doilea

„Suntem în turul doi, în momentul ăsta ne despart 50.000 de voturi de locul 3 şi trendul este ireversibil, mai sunt de numărat 300.000 de voturi, nu mai are rost să aşteptăm în seara asta. Vreau să mulţumesc celor care au votat pentru noi, vreau să mulţumesc celor care au votat pentru ceilalţi candidaţi, pentru că a fost un proces democratic de care România avea nevoie”, a declarat Nicuşor Dan, în noaptea de duminică spre luni.

„Nu o să fie o dezbatere între persoane, o să fie o dezbatere între o direcţie pro-occidentală pentru România şi o direcţie anti-occidentală pentru România, despre asta va fi turul 2. Este sarcina noastră să convingem românii că România are nevoie de direcţia pro-occidentală şi pe asta se va axa campania noastră în cele două săptămâni. Şi îi chem pe toţi românii să fie parte din această bătălie. Sunt optimist că o să o câştigăm, că România va păstra direcţia occidentală şi am speranţe că cu toate resursele pe care ţara asta le are o să fie, în câţiva ani, în locuri pe care şi-l merită”, a afirmat Nicuşor Dan.

După aflarea veștii, Nicușor Dan a făcut și o postare pe rețelele de socializare cu descrierea „Am intrat în turul 2. Mulțumesc!”.

Aseară la sediul de campanie al lui Nicuşor Dan au ajuns şi câţiva lideri USR, printre care Dan Barna şi Dominic Fritz (primarul Timișoarei), care l-au felicitat pentru reuşită.

Sursa foto: Inquam/Alex Nicodim

Citește și: George Simion și Nicușor Dan, în turul 2. Rezultatele alegerilor prezidențiale 2025, turul 1, după centralizarea a peste 99% din procesele verbale 


Ultimele stiri
Sindicatele reclamă că majorarea salariului minim anunțată pentru 2026 „este o aroganță a Guvernului”. Liviu Apostoiu: 10% inflație,…

Cristian Pîrvulescu, despre decizia Coaliției de a crește salariul minim în 2026: „Se vede că șantajul simplu cu…

Salariul minim brut ar urma să crească la 4.325 de lei brut de la 1 iulie 2026 |…

Proiectul „My voice, my choice”, care le va permite femeilor din UE să facă avort gratuit într-un alt…

Piața Victoriei. Cine mai controlează, de fapt, puterea și cât de solidă mai este democrația românească? Invitat este…

Cantităţile de deşeuri cresc cu până la 30% în perioada sărbătorilor de iarnă, arată o analiză | AUDIO

Importurile de gaze rusești vor fi eliminate din UE, până la finalul lui 2027. Noua lege urmează să…

Fake news privind demolarea unor baraje din țară la comanda UE, dezmințit de Apele Române. La ce se…

Fostul ministru PSD al Transporturilor, Răzvan Cuc și omul de afaceri Cătălin Bușe, arestați preventiv pentru 30 de…

Ministrul Economiei contestă amenda pe care i-a dat-o AMEPIP „pe persoană fizică”, după ce a cerut numirea unui…