Confidenţialitate


Rata de promovare a BAC-ului, în uşoară creştere după contestaţii


Rata generală de promovare a examenului de Bacalaureat a urcat, după soluţionarea contestaţiiţiilor, la 69,7%, de la 67,7%.

Cifra include candidaţi din promoţia actuală şi din cele anterioare.

Rata înregistrată de absolvenţii care au finalizat studiile liceale în promoţia 2017 – 2018 este de 74,7%, în creştere cu 2% faţă de rata iniţială (72,7%).

Numărul mediilor de 10 a crescut la 132, iniţial fiind înregistrate 104.

Astfel, au promovat 86.162 de candidaţi dintr-un total de 123.619 prezenţi.

În total, au fost depuse 44.401 contestaţii. În medie, după reevaluarea lucrărilor contestate, notele au fost modificate cu până la 0,5 puncte. Astfel, în cele mai multe dintre cazuri (peste 35%), notele au crescut cu până la 0,5 puncte. În aproximativ 20% dintre cazuri, după contestaţii, notele au scăzut cu până la 0,5 puncte.

“Din totalul celor 136.866 de candidaţi înscrişi, s-au prezentat 123.619 candidaţi. Au fost eliminaţi pentru fraudă sau tentativă de fraudă 117 candidaţi. Aceştia nu se vor putea înscrie la următoarele două sesiuni ale Bacalaureatului”, anunţă Ministerul Educaţiei.

Nota minimă de promovare pentru fiecare disciplină este 5, iar media finală pentru promovarea examenului este minimum 6. Procentul de promovare s-a calculat din totalul candidaţilor prezenţi, incluzând în această categorie şi candidaţii eliminaţi.

Ratele finale de promovare în anii precedenţi au fost de 72,9% în 2017, 68,1% în 2016, 67,8% în 2015 şi 60,6% în 2014.

Înscrierea candidaţilor pentru a doua sesiune se va derula între 10 şi 13 iulie. Candidaţii care promovează examenele de corigenţe se pot înscrie în data de 27 iulie. Probele din sesiunea de toamnă a Bacalaureatului 2018 se vor desfăşura între 20 august şi 31 august.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”