Rapid – Petrolul 2-0 in etapa a 20-a a Ligii 1

Rapid a invins-o cu 2-0 pe Petrolul Ploiesti in Giulesti, in etapa a 20-a a Ligii Intai. Golurile ‘alb-visiniilor’ au fost marcate de Alex Ionita in minutul 27 si Romeo Surdu dupa pauza. Reusita lui Ionita a fost prima a atacantului rapidist dupa 2 ani in care nu a inscris intr-o partida oficiala. Dupa aceasta victorie, echipa antrenata de Razvan Lucescu ramane pe pozitia a treia la 6 puncte de lidera Dinamo, iar Petrolul a cazut sub linia ramanerii in prima liga, pe pozitia a 15-a.

Sportul Studentesc a reinceput sa spere la salvarea de la retrogradare, dupa ce a bifat ieri a 2-a victorie consecutiva: 2-1 acasa cu FC Brasov. Formatia din Regie a fost condusa dupa primul sfert de ora prin golul lui Ilijoski, dar a egalat prin Lazar inaintea pauzei si victoria a fost adusa de Dobre. ‘Studentii’ au jucat in 10 ultima jumatate de ora fiindca Farmache a primit doua galbene. Tot duminica, FCM Targu Mures a remizat acasa 0-0 cu Vointa Sibiu. Runda se incheie luni cu meciurile ‘U’ Cluj – Steaua de la ora 19:00 si Astra- CS Mioveni de la 21:30.